Terleme Tedavisi

Terleme tedavisi için botoks, ter bezlerine de uygulanabilir. Yapılacak botoks uygulaması ile ter bezleri ile onları çalıştıran sinir uçları arasındaki iletişim kesilir. Böylece ter bezlerinin aşırı çalışması da engellenmiş olur.

Terleme tedavisi için botoks, ter bezlerine de uygulanabilir. Yapılacak botoks uygulaması ile ter bezleri ile onları çalıştıran sinir uçları arasındaki iletişim kesilir. Böylece ter bezlerinin aşırı çalışması da engellenmiş olur.

Botoksun terleme tedavisinde etki süresi ne kadardır?

Botoks, terleme tedavisi için uygulandığında etki süresi çok daha uzun olabiliyor. Bu sürenin bazı hastalarda 11 aya kadar uzadığına rastladım. Ancak her insanda bu kadar uzun sürmeyebilir. Uygulanan ilacın etkisi geçtiği zaman da hiçbir sakıncası olmaksızın tekrar tekrar uygulanabilir. Bu sayede yan etkileri olmadan terleme probleminden kurtulmuş olacaksınız.

Koltuk altı terlemesi

En sık karşılaştığımız şikayet koltuk altı terlemesidir. Bu bölgedeki aşırı terleme kıyafetide ıslattığı ve lekelediği için kamufle etmek güçtür. Ayrıca birkaç saat o bölge temizlenemezse, bakteriler hızla üreyerek kötü koku salmaya başlar. Koltuk altı kokusu hem kişiyi hem karşıdakini rahatsız eder. Genelde koltuk altına uygulanan ter veya koku önleyici krem ve spreyler işe yarar. Sık duş almak da bir çözümdür. Ama iş hayatında bunları gerektiği kadar sık uygulamak mümkün olmayabilir. Böylece koltuk altı terlemesine çözüm arayışı başlar.

El terlemesi

Eldeki aşırı terleme çoğunlukla stres altındayken artar. Bunun artacağını bilen kişinin stresi artarak daha da fazla terlemeye başlar. Kısaca bir kısır döngü oluşur. El terlemesi sınav sırasındaki stres ile artarak mürekkebin dağılmasına ve kişinin sınavı erken terk etmesine yol açabilir. Yine bir iş başvurusu sırasında heyecandan terleme artışı olması karşıdaki kişide bir izlenime sebebiyet verir. Herhangi birisi ile tokalaşırken bile sıkıntı yaşanmaya başlanır.

Bir başka fazla terleme gösteren bölge ise ayaktır. Çoğunlukla kapalı bir bölge olduğundan ayak terlemesi diğerlerinden daha az sıkıntıya neden olur. Fakat yaz aylarında özellikle bayanlarda açık ayakkabı giyememe sıkıntısına yol açar. Ayağın terleyerek ayakkabıyı kaygan hale getirmesi kişiyi bu sıcak havalarda kapalı ayakkabı giymeye mahkûm eder

Aşırı Terleme

Terleme, insanlarda doğal olarak görülen bir durumken, aşırı terleme çok büyük sorunları da beraberinde getirmektedir. Özellikle ter bezlerinin fazla çalışmasına bağlı olarak deri yüzeyine salınan terin artması sonucu, kişide gündelik yaşamı etkileyecek derecede fazla ve rahatsız edici terleme görülebilir. Ter miktarı kişiden kişiye göre değişebildiği için aşırı terlemenin tanısı ve değerlendirmesi çoğu kez zordur. Terin salgılanması insanlarda sinir sisteminin çalışması ile doğru orantılı olup, aşırı terleme toplumun yüzde 1'inde karşılaşılan bir sorundur.