Piercing

Süs amacıyla takılan metal halka, kanca, top vb. Kulak, vurun, dudak, göbek deliği, dil, kaş gibi çeşitli bölgelere piercing takılabilir

Vücudun hemen her yerine piercing taktırılabilir, ancak piercing taktırırken estetik kadar vücudun bu işlemi tolere etmesi ihtimalinin yüksek olduğu yerlere taktırmak da önemlidir.

Bakım

Enfeksiyondan korunmak için; elleri sabunla çok iyi yıkamadan yara bölgesine dokunmamak gerekir. Hekim tarafından; uygulanan bölgeye uygun olarak önerilen bir antiseptik ile yara bakımı yapılmalıdır. Asla alkol veya oksijenli su kullanılmamalıdır, bunlar iyileşmekte olan dokularda yeniden yara oluşturur. Uygulanan alana parfüm, saç spreyi, saç jeli gibi kimyasalların temasından kaçınılmalıdır ve duştan sonra uygulama alanları kontrol edilmeli, sabun ve şampuan kalmadığına dikkat edilmelidir.Yüzde piercing varsa iyileşme tamamlanana kadar o bölgelere de makyajdan kaçınmak gerekir. Göbek piercinginde sıkı kıyafetler giyilmemesi, geniş kemer takılmaması ve mide üstüne yatılarak uyunmaması tavsiye edilir. Yara iyileşmesi için dolaşımın iyi olması çok önemlidir. Yara iyileşmesi tamamlanana kadar umumi havuzlara girilmemesi gerekir.Küpeler ilk 1 ay çıkarılmamalı veya değiştirilmemelidir, 4- 6 ay devamlı takılması gerekir.

Eğer enfeksiyon belirtileri varsa (kızarıklık artışı, gerginlik, şişlik ve ısı artışı gibi) muhakkak bir hekime başvurmak gerekir. Burun piercinglerinden sonra oluşan enfeksiyon beyine yayılabilir ve ciddi komplikasyonlar oluşabilir.

Takı seçimi

Takı olarak cerrahi çelik, 14-18 ayar altın, niobium, titanium, platin gibi toksik olmayan metaller seçilmelidir.

Kullanım alanları

Piercing, bir beden süsüdür ve kişinin kendini ifade etmesini sağlayan bir yöntemdir. Yani modanın bir parçasıdır. Vücudu modifiye etmek olarak değerlendirebileceğimiz bu yöntemin tarihi çok eskilere uzanır.