Kılcal Damarların Lazerler ile Tedavisi

derinin genişlemiş kılcal damarlarının gerek medikal nedenler, gerekse kozmetik amaçla yok edilmesi yöntemi. Lazer ve ışık kaynaklarındaki gelişmeler biz dermatologların damarsal deri sorunlarını daha kolay tedavi edebiliyoruz.

Kılcal damar genişlemeleri, yanaklar, burun çevresi, alın, boyun ve göğüste sıklıkla görülmekle birlikte vücudun herhangi bir yerinde belirebilir.

Lazerle tedavi ne sıklıkla yapılmaktadır?

Genellikle bir veya iki seans yeterlidir. 2 seans arası ortalama 3-4haftadır. Bununla beraber tedavi sayısı damarların sayısı, rengi ve büyüklüğüne göre değişebilir.

 

Yan etkiler nelerdir ve tedavi sonrasında normal hayata geri dönülebilir mi?

Bu tedavinin en güzel tarafı günlük aktivitelerinize hemen dönebilmenizdir. Ağrı şikayeti çok azdır. Yapılan alanlarda hafif kabarma ve kızarıklık görülebilir. Ancak bu şikayetler birkaç günde geriler. Uygulama sonrası güneşlenmemek gereklidir. İşlem genelde güneşin çok yoğun olduğu yaz aylarında yapılmaz ancak çok uygulamak gerekirse güneş koruyucu kremle bölge korunmalıdır.

DAMAR GENİŞLEMELERİ TEKRARLAR MI?

Lazerle kılcal damar genişlemeleri tamamen tedavi edilebildiği için problemli kılcal damarların yeniden tekrarlaması söz konusu olmamaktadır. Bazen aynı bölgede farklı kılcal damar genişlemeleri görülebilmektedir. Ancak lazer ile tedavi edilen alanlarda kılcal damarların gelişme sıklığı, diğer tedavi görmemiş cilt kesimlerine göre daha düşük oranda olmaktadır. Tedaviden sonra, tedavi alanının genişliğine bağlı olmak üzere, bacakların uzatılarak birkaç saat dinlendirilmesi yararlı olacaktır.

Tedavi sonrası ciltte gözlenen etkiler

Uygulama alanında 1. günde kızarıklık, morumtrak-gri renk yada gözlenebilir ya da lezyon tamamen kaybolmuş olabilir. Örümcek damarlanmada bir kaç gün içinde kızarıklığın yerini kabuklanmaya bırakır. 7-14 gün içinde kabuk atılarak yerini pembe taze deriye bırakır. Lezyon tamamen kaybolmamışsa 2 seans gerekir. Kılcal dmarlar için ayda bir olmak üzere 3- seans gerekebilir.

Lazerle hangi tip damarlar tedavi edilebilir?

Lazer tedavisi bacak damarlarında özellikle ince kılcal damar tipindeki mavi ve kırmızı renkli damarlarda başarıyla uygulanır. Ayrıca yüzde yanak ve burun kenarındaki damar çatlamalarında ve gövdedeki kırmızı renkli benlerde de kullanılabilir. Doğumsal damarsal kırmzıı lekeler, hemangiomlar, yüzde damar çatlamalarına bağlı oluşan kızarıklıklar birkaç seansta güvenli bir şekilde tedavi edilebilir.