DUDAK DOLGUSU

Dudak Dolgunlaştırma (Dudak Dolgusu) Güzel dudaklar çağlar boyunca kadın estetiğinin önemli simgesi olmuşlardır. Bir kişinin yüzüne baktığımızda yüzün üst yarısında gözler, alt yarısında ise dudaklar odak noktamızı oluşturur. Dolgun ve kontürleri belirgin dudaklar gençlik, sağlık, cinsel çekicilik ifadesidir.

Dudaklar çok hassas organlardır ve bu bölgeye yapılan işlemler ağrılıdır. Dudaklara dolgusu uygulama öncesinde, genellikle anestezik (lokal uyuşturucu) etki gösteren kremler sürülerek 15-20 dakika bekletilmesi gerekli. sonra çok ince uçlu enjeksiyona başlanır, 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan hızlı ve kolay bir uygulamadır.

Kalıcı dudak dolgusu, geçici dolguya nazaran daha fazla tercih edilmektedir. Geçici dolgu daha kolay bir uygulama olsa da, kalıcı dolgu sık sık yenileme işlemi gerektirmediğinden daha fazla talep alır. Bu taleplerden yola çıkılarak “Permalip” denilen silikon dudak dolgusu üretilmiştir. Permalip tek parça yekpare silikondan oluşur; şekil ve kıvam olarak dudak dokusuna uygun üretilmiştir.

Son yıllarda kalıcı dudak dolgusu denince akla gelen kalıcı yöntemlerden biri de dermolip yöntemidir. Dermolip tekniği sezaryen izinden alınan doku parçasının dudak içine nakledilmesiyle gerçekleştirilen bir teknik. Vücudun farklı bölgelerinden alınan yağların zaman içinde eriyip dudak şeklinin deforme olacağı yolunda endişeler temelsiz ; çünkü dudaktaki kanlanma oranı yüksek ve bu da dermolip yöntemiyle yeniden yapılandırılan dudak şeklinin deforme olmasını engelliyor.

Kimler dudak dolgusu yaptırabilir?

Dudak dolgusunu isteyen herkes yaptırabilir. En sık dudak dolgunlaştırma, dudak şekillendirme ve dudak kontürünün belirginleştirilmesi amacıyla yapılmakla birlikte, dudak asimetrilerinin düzeltilmesi, dudak üzerindeki ince barkod çizgilerinin giderilmesi ve dudak kenarı sarkmalarının azaltılmasında da kullanılmaktadır.