BURUN ESTETİĞİ ve OPERASYONLARI

Burunla ilgili estetik kaygısı olan veya nefes alma zorluğu gibi sağlık problemleri yaşayan herkese yapılabilir. Açık ve kapalı olmak üzere iki çeşit burun ameliyatı tekniği uygulanmaktadır. Hangi yöntemle olacağına hastanın burun yapısına göre karar verilmektedir.

Rinoplasti Yunanca buruna şekil vermek anlamına gelir. Bugün buruna yönelik yapılan estetik ameliyatları tarif etmek için kullanılır. Bu ameliyatların hepsinde amaçlanan sonuç dahi güzel bir burun elde etmektir.

 Operasyon

Estetik burun ameliyatı ya da rinoplasti önceden tariflenmiş ya da akış sırası ayrıntısıyla ortaya konulmuş farklı teknikler mevcuttur. Yine bu tekniklerin birbirine avantajları ya da dezavantajları vardır. Halk arasında izsiz ya da izli olarak isimlendirilen kapalı ya da açık teknikler temel burun ameliyatı yöntemleridir.

   Açık burun ameliyatında burun ucu ile dudağın arasında bir noktada burun alt kısmında kalan bir yerden bir kesi yapılır ve burun cildi burun sırtından müdahale edilecek alanlarda kaldırılır. Ameliyat görerek yapılır. İçeriye yapılacak her girişimde sadece dokunma değil görme duyumuzun sağlayacağı kesinlik ile müdahale edilir. Ayrıca bu teknik ile burun ucu da şekillendirilebilir. Kesi yapılan alanda 1 yıl sonra neredeyse oluşan izin yeri çoğu hastada bulunamaz.

   Kapalı ameliyat tekniğinde ise burun üzerinde bir kesi yapılmaz. Müdahale edilecek alana burun içerisinden yapılan kesiler ile ulaşılır ve görerek çalışılmaz. Burun derisi üzerinden yapılan müdahaleler değerlendirilir. Burun ucuna müdahaleler bu teknik ile daha güçtür. Burun ucuna müdahale edilmesine çok gerek olmayan temel problemin burun sırtına yapılacak müdahaleler ile çözülebilecek durumlarda ameliyat bu teknik ile yapılabilir.

   Bana başvuran hastaların çoğunluğunda problem burnun sırtında ufak bir kemerden daha ciddi olmaktadır. Burun ucuna çoğunlukla müdahale edilmesi gerekmektedir.  Ülkemizde buruna küçük yaşta maruz kalınan travmaların ve ırki özelliklerimizin bunun en önemli sebebi olduğunu düşünüyorum.  Bu nedenle şahsen yaptığım ameliyatların %90’ını açık teknikle gerçekleştirmekteyim.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası ilk yarım saat biraz sıkıntılı geçecektir. Mide bulantısı ve titreme olabilir. Ameliyatlarımda sıklıkla bir tampon yerleştirmiyorum.  Eğer burun içerisine eğrilik nedeniyle bir müdahale yaptıysam 1 gün kalan ve buruna yapışmayan özel bir tampon yerleştirebiliyorum. Daha büyük müdahalelerde örneğin burun ortasındaki kıkırdağın tamamen dışarı alınıp düzeltilmek zorunda kalındığı durumlarda içerisinde hava delikleri olan silikon tamponlar yerleştiriyorum.

Ameliyat sonrası burnunuzun üzerinde plastik atel(destek) ve bantlar oluyor. Bunların üzerinden ilk 24 saat soğuk uygulama yapılıyor.

İlk akşam bir ağrı kesici ile etkisi azaltılabilen ve genellikle tolere edilebilen bir ağrı olabilir. 2. günden sonra sıklıkla ciddi bir ağrı olmaz.

Ameliyat sonrası morlukların daha az oluşması için ameliyat esnasında tansiyonun kontrol altında tutulması ve kontrollü çalışılması gereklidir. Yine buz uygulaması sağlıklı yapıldığında morluklar ve ödem daha az oluşacaktır. Nadiren 1 haftayı geçen morluk oluşabilir. Fakat bu durumda dahi bu morluklar kalıcı değildir.

Hastalar ilk akşamı hastanede geçirir. Ertesi gün verilen ilaçlar ile evlerine gidebilirler. 1. hafta sonunda kontrole gelirler ve pansumanları çıkarılır ve dikişleri alınır. Buruna 1 hafta daha kalacak bantlar(strip) uygulaması yapılır. Bu halde aktif iş yaşamına dönülebilir.

İlk ay şişliklerin %60-70 ‘i ortadan kalkar ve kabul edilebilir bir görünüm kazanılır. Burnun büyük ölçüde nihai şekline kavuşması 1 seneyi bulacaktır. Fakat ilk aydan sonra gerçekleşecek değişiklikler ilk ay ile kıyaslandığında minimaldir.

AMELİYATSIZ BURUN ESTETİĞİ

Sıklıkla dudak yada yüzümüze uygulanan hyaluronic asit içeren dolgular kullanılır. Bu dolgular belirli bir süre sonra emilir. Emilene kadar verildiği alanda hakim etkisi yaratırlar. Doku dostudurlar. Çok nadir reaksiyon yada alerji görülür.

Burnun orta hattında septum olarak tarif ettiğim yapının eğriliklerine septum deviasyonu denilir (deviasyon-eğrilik). Eğrilikler bir takım problemlere yol açar. Septumun bir tarafa doğru eğri olması o taraf hava deliğinin daha az havalanacağı belki de hiç hava geçmeyeceği anlamına gelir.

  • Tek ya da çift taraflı burun tıkanıklığına bağlı nefes alma zorluğu oluşabilir.
  • Uyku kalitesi azalabilir, uyku esnasında ağız kuruluğu olabilir.(ağızdan nefes almaya bağlı). Bazı durumlarda horlamaya sebep olabilir.
  • Burun boşluğuna kafatası kemikleri içerisinde sinüs adını verdiğimiz boşluklar açılır. Hava deliğinin yeterince havalanmaması bu boşlukların içerisindeki salgıların kolayca boşalamamasına yol açabilir. Bu durum tekrarlayan sinüzit ataklarına sebep olabilir. Geniz akıntısı, baş ağrısı, ağız kokusu tekrarlayan sinüzitin bulgusudur.